Leuze Fotoelektrik Sensor

Fotoelektrik Sensörler

Karşılıklı Tip Fotoelektrik Sensörler

Aynı hizaya monte edilmiş farklı gövdelerdeki alıcı ve verici arasından geçen şeffaf olmayan ve yansıtmalı cisimlerin geçişinin algılandığı bu sistemler, genellikle üretim ve paketleme hatlarında, transparan konteyner dolum seviyelerinde ve emniyetli kapı uygulamalarında kullanılır.  Özellikle açık hava uygulamaları ve tozlu ortamlar gibi zor koşullarda kullanım için idealdir.

Reflektörlü Tip Fotoelektrik Sensörler

Alıcı ve vericinin aynı gövdede yer aldığı bu cihazlardan karşıdaki yansıtıcı yüzeye ışın gönderilir. Işının yansıtıcı yüzeyden yansıyarak tekrar cihaza dönüp dönmemesine göre de cismin geçişi algılanır. Polarizasyon filtresi kullanılarak yansıtıcı cisimlerin de algılanması mümkündür. Özel versiyonuyla şeffaf cisim algılama imkanı verir.

Cisimden Yansımalı veya Arka Plan Bastırmalı Fotoelektrik Sensörler

Yapı olarak reflektörlü sensörlere benzeyen bu sensörlerde yansıtıcı bir yüzey kullanılmaz, cisim üzerinden yansıyan ışınla algılama sağlanır. Bu nedenle yakın mesafede daha hassas algılama mümkündür. Özellikle yüzey bitimlerine olan hassasiyet özelliğinden renk ve kontrast sensörlerinde faydalanılır.

Fiberoptik Sensörler

Yakın mesafedeki küçük detayların algılanması için veya standart fotoelektrik sensörlerin dayanamayacağı zorlu koşullara yönelik çözümler sunar.

Fotoelektrik Çatal Sensör ve Çatal Tip Sensörler

Yalnızca kısa algılama mesafesi gereken durumlarda kullanılan bu sensörler, karşılıklı tip sensörlere benzerler ancak U şeklindeki gövdesi sayesinde alıcı ve vericiyi hizalama gibi bir güçlüğünü giderir.

Kontrast Sensörleri

Yiyecek-içecek ve ilaç endüstrilerindeki baskı makineleri, paketleme tesisleri ve etiketleme makinelerinde nesnelerin hassas şekilde konumlandırılması için kullanılırlar. Düşük kontrast çözünürlüğü, kontrast farklılıkları minimalken bile üst düzey anahtarlama güvenilirliği, kısa yanıt süresi ile yükseklik ve açı dalgalanmalarına duyarsızlığıyla diğer sensörlerden ayrılır.

Renk Sensörleri

Renk işaretlerini belirli bir mesafeden algılama, değişken uzaklıklardaki renkli nesneleri algılama, tek bir rengi ya da on rengi algılama gibi pek çok uygulamada kullanılabilir. Tek bir düğmeye basarak renk “öğretilir”. Renk toleransları “yeniden öğretme” yöntemiyle öğretmek mümkündür. Kısa yanıt süresi sayesinde hızın önemli olduğu prosesler için idealdir.

Işık Bariyerleri

Geniş alanların izlenmesini gerektiren emniyet uygulamaları için idealdir. Montajı, kurulum ve hizalama kolaylığı açısından tek tek yerleştirilmiş birden fazla fotoelektrik sensörlere tercih edilir. Palet genişliğinin, yüksekliğinin ve profilinin kontrol edilmesinde, konumdan bağımsız nesnelerin algılanması, taşınan daha büyük malların üst üste binme durumunun kontrol edilmesi, asansör kapılarının izlenmesi, paketleme makinalarındaki şeffaf folyoların izlenmesi gibi çok çeşitli uygulamalarda kullanılabilir.